Historia drugiej ekspedycji Johna White’a do Nowego Świata jest jednym z najbardziej zagadkowych rozdziałów w historii wczesnej kolonizacji Ameryki. W 1587 roku, grupa osadników wyruszyła z Anglii z zamiarem założenia stałej osady na wyspie Roanoke, znajdującej się u wybrzeży dzisiejszej Karoliny Północnej. Ich losy do dziś pozostają tajemnicą, a zaginięcie tej grupy osadników stało się znane jako “Zaginiona Kolonia”.
Tło historyczne
John White, malarz i kartograf, był jednym z liderów pierwszej angielskiej próby osiedlenia się w Ameryce Północnej. Pierwsza ekspedycja, zorganizowana przez Sir Waltera Raleigha w 1585 roku, zakończyła się niepowodzeniem i powrotem osadników do Anglii. Druga ekspedycja, która wyruszyła w 1587 roku, miała na celu założenie nowej, trwalszej osady. Tym razem osadnicy mieli nadzieję na lepszą współpracę z lokalnymi plemionami oraz rozwinięcie rolnictwa.
Przybycie i pierwsze trudności
Osadnicy przybyli na wyspę Roanoke w lipcu 1587 roku. John White został mianowany gubernatorem nowej kolonii, a wśród osadników była również jego córka Eleanor Dare, która niedługo po przybyciu urodziła córkę, Virginię Dare, pierwsze angielskie dziecko urodzone w Ameryce Północnej.
Początkowo osadnicy napotkali na trudności z zaopatrzeniem oraz konflikty z lokalnymi plemionami. Ze względu na pogarszające się warunki, John White postanowił wrócić do Anglii po dodatkowe zaopatrzenie, obiecując wrócić jak najszybciej. Niestety, jego powrót do Roanoke opóźnił się o trzy lata z powodu wojny angielsko-hiszpańskiej, która pochłonęła większość dostępnych zasobów i statków.
Powrót White’a w 1590 roku
Kiedy White w końcu powrócił na Roanoke w sierpniu 1590 roku, zastał opustoszałą osadę. Nie było żadnych oznak walki ani ciał, które mogłyby wskazywać na brutalny atak. Jedynym śladem, który pozostawili osadnicy, było słowo “CROATOAN” wyryte w palisadzie oraz “CRO” wyryte na drzewie. White interpretował to jako wskazówkę, że osadnicy mogli przenieść się na wyspę Croatoan (dzisiejsze Hatteras Island), zamieszkaną przez przyjazne plemię Croatan.
Próbne wyprawy poszukiwawcze
White próbował zorganizować ekspedycję na Croatoan, jednak burze i niesprzyjające warunki pogodowe zmusiły jego załogę do rezygnacji z dalszych poszukiwań. Po powrocie do Anglii, nie udało mu się zorganizować kolejnej wyprawy ratunkowej. Losy zaginionych osadników pozostawały nieznane, a tajemnica zaginionej kolonii wzbudzała coraz większe zainteresowanie i spekulacje.
Hipotezy i teorie
Przez stulecia powstało wiele teorii próbujących wyjaśnić, co mogło się stać z osadnikami Roanoke. Niektóre z najbardziej popularnych teorii to:
- Integracja z lokalnymi plemionami: Najbardziej prawdopodobna teoria sugeruje, że osadnicy mogli zintegrować się z lokalnymi plemionami, takimi jak Croatan lub inne plemiona algonkińskie. Istnieją dowody archeologiczne i etnograficzne sugerujące, że niektóre plemiona miały europejskie cechy fizyczne i używały europejskich narzędzi.
- Zagłodzenie i choroby: Inna teoria zakłada, że osadnicy mogli umrzeć z głodu lub chorób. Izolacja, brak zaopatrzenia oraz trudne warunki mogły przyczynić się do ich śmierci.
- Przeniesienie na inne terytorium: Możliwe jest, że osadnicy przenieśli się na inne terytorium w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Croatoan była tylko jedną z wielu potencjalnych lokalizacji.
- Porwanie przez Hiszpanów: Istnieją również spekulacje, że osadników mogli porwać Hiszpanie, którzy wówczas rywalizowali z Anglikami o wpływy w Nowym Świecie.
Nowe odkrycia archeologiczne
W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań archeologicznych, które dostarczyły nowych informacji na temat losów zaginionych osadników. W 1998 roku zespół archeologów odkrył europejskie artefakty na wyspie Hatteras, co mogłoby sugerować, że osadnicy rzeczywiście przenieśli się na wyspę Croatoan. W 2012 roku odkryto mapę Johna White’a, na której zaznaczone były dwie lokalizacje mogące służyć jako potencjalne schronienie dla osadników, co zainicjowało nowe poszukiwania.
Podsumowanie
Historia drugiej ekspedycji Johna White’a i zaginięcia osadników z Roanoke pozostaje jedną z największych zagadek w historii Ameryki Północnej. Pomimo wielu hipotez i badań, losy tych pierwszych angielskich osadników wciąż nie są w pełni wyjaśnione. Tajemnica Roanoke fascynuje historyków, archeologów i badaczy, inspirując kolejne pokolenia do poszukiwań odpowiedzi na pytanie, co naprawdę stało się z zaginionymi osadnikami.